ВИДЕО: Багерист урна пет куќи зошто не му исплатиле долг

Од:

Градежен работник во Велика Британија, кој предизвикал штета од речиси еден милион фунти, уривајќи со багер пет нови куќи за пензионери, е осуден на четири години затвор, пренесуваат британските медиуми.

Даниел Нејг (31), со воодушевување се смеел додека ги рушел куќите, поради спор околу исплата на неговата работа.

31-годишниот човек признал дека на 11 август минатата година, им нанел штета на куќите во Бантингфорд. Осудувајќи го на 4 години затвор, судијата Сивен Ворнер, рекол дека неморалниот вандализам бил чиста одмазда, пишува Би-би-си.

Домовите на пензионерите, кои се проценуваат на 425 илјади и 475 илјади фунти, морале веднаш да бидат изградени, што градежните фирми ги чинело речиси еден милион фунти.

На суд Нејг рекол дека на неговата компанија и` должела друга компанија 16 илјади фунти, поради што не можел да ги исплати своите работници.

Би можело да ве интересира

Иран и Велика Британија размениле документи за ослободување на нафтениот танкер „Грејс 1“

Велика Британија на 23 мај ќе одржи избори за Европскиот парламент

Тајани: Многу сме јасни, нема отстапки за Велика Британија

Британскиот Парламент повторно ќе гласа за Договорот за брегзит

Тереза Меј губи доверба од министрите заради брегзит

Нормализиран сообраќајот во Лондон