ВИДЕО: Азербејџански војник демолира куќа што ја напуштиле Ерменци

Од:

Снимки што ја покажуваат суровоста и грдотијата на војната секојдневно пристигнуваат од Нагорно Карабах, а во една од нив, објавена деновиве, се гледа како азербејџански војници ја кршат покуќнината во куќа напуштена од Ерменци, во населба која со мировниот договор му припадна на Азербејџан.

По речиси три децении во кои немаше суверенитет врз Нагорно Карабах, Азербејџан деновиве ја поврати контролата врз делови од спорната област населена со Ерменци, откако излезе како победник од неколкунеделната војна против Ерменија, во која загинаа над илјада луѓе од двете страни.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Ана Ололовска

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Жарко Настоски

Азербејџан инвестира 1,3 милијарди долари во обновата на Карабах

Ана Ололовска

Баку: Ерменија и Азербејџан почнаа размена на заробеници

Жарко Настоски