(ВИДЕО) АЗЕРБЕЈЏАН: Пратеничка барала еден милион евра мито

Од:

Гулар Ахмедова, пратеничка во Парламентот на Азербејџан, на видео снимка бара еден милион евра од Елшад Абдулаев, поранешен ректор на еден азербејџански универзитет и за возврат му ветува место во Парламентот.

Видеото кое е снимено со скриена камера, ги покажува Ахмедова и Абдулаев како разговараат за цената и условите за негов влез во Парламентот.

Ахмедова се правда дека снимката е монтирана со цел да се дискредитира.

Азербејџанските власти оцениле дека видеото укажува на потребата од воведување на антикорупциски мерки.

Обвинителството го испитува случајот.

Би можело да ве интересира

Објавен Јавeн повик до невладини организации за доставување предлози за дополнување на Планот за борба против корупција

Ана Ололовска

Николовски-Мекеј: Планот за борба против корупција основа за зголемена транспарентност и владеење на правото

А1он

Николовски: Реализирани најголем дел од мерките од Планот за борба против корупција, се подготвува дополнување на Планот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кривични пријави за злоупотреба на службена положба и перење пари во општина Петровец

Ана Ололовска

Неколку отворени прашања пред нацрт верзијата на законот за потекло на имотот

Ана Ололовска

Владата почнува кампања „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

17 + twenty =