ВИДЕО: Авион од Дубаи се лизна на пистата во Индија и се преполови – најмалку 14 мртви и над 100 повредени

Од:

Авион на Ер Индија Експрес, Боинг 737, се лизна од авионската писта во индискиот град Керала, информираат локалните медиуми.

Според првичните информации, околу 19:45, при самото слетување на авионот од Дубаи, загубил контрола поради влажната површина на пистата и се преполовил на два дела.

Во несреќата, според досегашните информации, загинале најмалку 14, а над 100 луѓе се тешко повредени.

Во авионот имало 191 лица – 174 возрасни, 10 деца, двајца пилоти и четворица членови на екипажот.

Спасувачките сили пристигнаа на терен каде моментално ги спасуваат останатите патници.

Би можело да ве интересира

Состанок на индиски и кинески воени претставници за спорната граница

Ана Ололовска

Најмалку десетмина загинати при уривање зграда во Индија

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Ана Ололовска

Во Индија над 5,3 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Русија ќе продаде 100 милиони дози вакцина на Индија

Ана Ололовска