(ВИДЕО) АВГАНИСТАН: Погоден сум, погоден сум…

Од:

Извидничко-разузнавачки тим  на американската војска бил во мисија, кога одеднаш налетале на група талибанци. Снимката е од перспектива на војникот на американската војска во Авганистан, кој очајнички бара засолниште од куршумите кои на него ги испалија талибанските милитанти.

Војникот испукува неколку рафали во обид да го одвлече огнот подалеку од своите соборци. Куршуми летаат секаде околу него, а кога конечно најде засолниште позади една карпа, додека клечеше куршум му ја погоди пушката.

„Погоден сум, погоден сум. Помогнете ми!“- панично почна да вика по соборците кои не можеа да го слушнат.

За среќа приказната со овој војник имаше среќен крај бидејќи успеа жив да се извлече од оваа смртно сериозна ситуација. иИ покрај тоа што е погоден четири пати, но ниту еден куршум не го проби неговото заштитно одело.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

ВИДЕО: Снимен моментот кога силен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 157 Авганистанци починаа од студ

А1он

Талибанците во Авганистан камшикуваа девет мажи на стадион

А1он