ВИДЕО: Атентаторите на претседателот на Хаити се претставиле како агенти на американската ДЕА?

Од:

Непознати напаѓачи, кои користеле оружје со голем калибар, во текот на ноќта извршиле атентат врз претседателот на Хаити, Жовенел Мојз, во неговиот дом, а на снимка која се појави во текот на денот, чија веродостојност не може да се утврди, се слуша како наводните атентатори се претставуваат како агенти на ДЕА, непосредно пред да го извршат нападот.

dobivaj vesti na viber

Убиството на шефот на карипската држава веднаш предизвика меѓународна осуда, додека растат стравувањата дека земјата, која со децении имаше проблем со стабилноста, ќе биде втурната во нов хаос.

Атентатот се случува во време кога во Хаити расте насилството меѓу криминалните групи, предизвикано од растечката хуманитарна криза и политичките превирања.

Привремениот премиер на земјата, Клод Жозеф, во телевизиско обраќање рече дека владата одржала итна седница и прогласила вонредна состојба на целата територија на Хаити. Власта во земјата смета дека атентаторите биле платеници.

„Мои сограѓани, останете мирни, затоа што ситуацијата е под контрола“, изјави Жозеф, додека медиумите и политичките партии во земјата истакнуваат дека не е јасно кој ќе ја преземе власта во Хаити.

Сопругата на 53-годишниот претседател и бизнисмен, Мартина Мојс, исто така била ранета во нападот, кој се случил околу еден часот по полноќ по локално време. Нема прецизни информации за нејзината состојба, освен тоа дека била пренесена во болница, каде ѝ била укажана лекарска помош.

Би можело да ве интересира

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

ВИДЕО: На Хаити поплавени илјадници домови

Ана Ололовска

Премиерот на Хаити, Ариел Хенри, преживеа обид за атентат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во експлозија на цистерна со гориво загинаа над 75 лица на Хаити

Ана Ололовска

Повеќе од 50 загинати во експлозија на цистерна на Хаити

А1он

Атентатот во Ливерпул бил подготвуван најмалку седум месеци

А1он