(ВИДЕО) Апокалипса во Пакистан: Поплавата однесе цела зграда

Од:

Пакистанскиот министер за надворешни работи рече дека катастрофалните поплави што ја погодија неговата земја се „катастрофа од размери што никогаш не ги видел“, бидејќи бројот на загинати надмина 1.000. Десетици милиони Пакистанци беа принудени да ги напуштат своите домови бидејќи цели села исчезнаа, а на социјалните мрежи кружат драматични снимки од местото на настанот кои ја прикажуваат драматичната ситуација во таа земја.

dobivaj vesti na viber

Едно видео особено ги шокираше корисниците на социјалните мрежи. Целата зграда само се лизна во бездната, оставајќи пустош зад себе. Граѓаните шокирани гледаа што се случува околу нив.

Министерот за надворешни работи Билавал Буто Зардари зборуваше од својот дом во провинцијата Синд, југоисточен Пакистан, опустошената од поплавите: „Околу мене има вода, вода и повеќе вода. Нема многу суво“.

„Претрпевме разорен монсун со поплави кои траат од крајот на јуни“, додаде тој.

Тој нагласи дека тоа е катастрофа каква што досега не видел.

Повеќе од 20 од 30 области се погодени од катастрофа. Тоа е област во која живеат 48 милиони луѓе. Околу 33 милиони домаќинства беа раселени или погодени од катастрофата.

И претходно сме доживеале поплави и монсуни, но ова навистина не проголта“, рече министерот.

Бројот на загинати достигна 1.061, соопшти Националната управа за управување со катастрофи.

Министерката за животна средина Шери РЕМАН ја опиша моменталната ситуација како „сериозна климатска катастрофа“, додека воените команданти ја нарекоа „уништување без преседан“.

Премиерот Шахбаз Шариф, исто така, ги обвини ужасите на климатските промени во твит за време на викендот.

Би можело да ве интересира

Најмалку 20 загинати во сообраќајна несреќа во Пакистан, меѓу нив 11 деца

А1он

Снимка од застрелувањето на поранешниот премиер на Пакистан, напаѓачот го бркал со пиштол: Пукал на митингот, толпата се распрснала

А1он

Во Најроби убиен познат пакистански новинар

Ана Ололовска

Најмалку 220 жртви во племенски судири во Судан

Се урна авион во САД, загинаа сите патници

Горан Наумовски

Две лица загинаа во несреќа со балон на Кападокија

Горан Наумовски