ВИДЕО: Аплаузи и воодушевување – роверот „Истрајност“ слета на Марс по седум месеци пат

Од:

Роверот на американската вселенска агенција НАСА, „Perseverance“ („Истрајност“), по седум месеци патување низ Сончевиот систем, вечерва во 21,56 часот по средноевропско време слета на Марс, сместувајќи се во еден кратер.

Со успешното спуштање на тлото на „Црвената Планета“ и официјално треба да почне потрагата по докази за древниот микробиолошки живот на Марс.

Инженерите од лабораторијата за реактивен погон на НАСА (JPL) во близина на Лос Анџелес се надеваат дека првата фотографија од Марс ќе ја добијат уште вечерва.

Кратерот „Езеро“, именуван според едно село во Босна и Херцеговина, е слив широк 45 километри, сместен во северната хемисфера на Марс. Местото се разгледувало за слетување и на претходните мисии, но досега се сметаше дека ќе биде премногу тешко да се слета на него.

Би можело да ве интересира

Секоја година, 5.200 тони вселенски прав паѓаат на Земјата

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Русија потврди соработка во вселената со САД до 2030 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани 36 британски сателити со руската ракета „Сојуз“

Ана Ололовска

Метеороид прелета над САД со благ, но морничав татнеж

Ана Ололовска

Роверот „Истрајност“ за првпат се придвижи, во кратерот на Марс именуван по босанско село

Жарко Настоски