ВИДЕО: Американските трупи во Сирија нападнати со компири

Од:

Жителите на Камишли фрлаа компири на американските војници додека минуваа низ тој сириски град каде живеат повеќето Курди.

Како што пренесуваат светските агенции, војниците од таму поминувале додека се повлекувале од Сирија.

На видео снимка, што денеска ја објави курдската новинска агенција, се гледа конвој со оклопни возила како поминува низ Камишли, додека гневните жители ги гаѓаат со компири, извикувајќи на англиски јазик „Не Америка“ и „Америка е лажливец“.

Претходно беше објавено дека американски трупи влегоа од Сирија во Ирак преку граничниот премин Сахела во провинцијата Дохук.

Безбедносни извори на ирачките Курди истакнуваат дека американската војска влегла во полуавтономниот курдски регион во Ирак.

Границата ја преминале околу 30 приколки и возила „хамер“ кои превезуваат тешка воена опрема.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави во саботата дека сите војници, околу 1.000, ќе бидат префрлени во западниот дел на Ирак, со цел да ја продолжат борбата против ИД и да „помогнат во одбраната на Ирак“.

Американскиот претседател Доналд Трамп на 7 октомври донесе одлука за повлекување на американските трупи од североисточна Сирија, по што почна турската офанзива во тоа подрачје.

Би можело да ве интересира

Суд: Холандија да помогне при враќање на децата од Сирија

Асад: Ќе има многу претседателски кандидати на изборите во Сирија во 2021 година

Ана Ололовска

Хејли: Тилерсон и Кели се обидоа да ме свртат против Трамп

Ана Ололовска

Асад: Немам намера да се сретнам со Ердоган

Ана Ололовска

Експлозија на автомобил-бомба во Сирија, има загинати

САД активно се обидуваат да ја убедат Северна Кореја да се врати на преговорите