ВИДЕО: Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак

Од:

Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак преку граничниот премин Сахела во провинцијата Дохук, наведуваат очевидци.

На снимките се забележува како повеќе од 100 оклопни возила превезуваат војници во Ирак, повлекувајќи се од Сирија.

Безбедносни извори на ирачките Курди истакнуваат дека американската војска влегла во полуавтономниот курдски регион во Ирак.

Границата ја преминале околу 30 приколки и возила „хамер“ кои превезуваат тешка воена опрема, додава изворот.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави во саботата дека сите војници, околу 1.000, ќе бидат префрлени во западниот дел на Ирак, со цел да ја продолжат борбата против ИД и да „помогнат во одбраната на Ирак“.

Би можело да ве интересира

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Ана Ололовска

Бела куќа: САД мораат да го решат прашањето на набавката на „С-400“ од Турција, за да напредуваат во другите области

Ана Ололовска

Ердоган: Турција може да врати милион бегалци во Сирија

Ана Ололовска

Еспер: Ќе треба уште малку време за целосното повлекување на американските војници од Кобани

Ана Ололовска

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Ана Ололовска

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

Ана Ололовска