ВИДЕО: Американски моторџија скокна во смрт, вежбајќи за да сруши светски рекорд

Од:

Мотоциклистот и каскадер од САД Алекс Харвил загинал вчера додека вежбал за да го урне гинисовиот рекорд за најдолг скок со мотоцикл, јавија медиумите. Тој имал 28 години.

Властите од округот Грант во државата Вашингтон, каде се случи несреќата, велат дека денеска треба да биде извршена обдукција врз телото на Харвил.

Тој планирал да го собори светскиот рекорд од скокот на Австралиецот Роби Медисон од 2008, кој изнесува 106 метри. Официјалниот обид за соборување на рекордот исто така бил закажан за вчера, по вежбата кобна за моторџијата.

Харвил бил оженет и татко на две деца, од кои помладото се родило минатиот месец. Тој еднаш веќе бил гинисов рекордер во скок со мотоцикл во далечина, а рекордот го поставил во 2013 година.

Би можело да ве интересира

Фајзер и Бионтек почнуваат масовни испитувања на вакцините кај деца од 5 до 11 години

Жарко Настоски

Бајден ги соопшти имињата на осуммина сојузни обвинители кои ги предлага

Жарко Настоски

Америка и 20 нејзини сојузници ја осудија Куба за наводното кршење на човековите права

Жарко Настоски

На талибанците им требаат градовите за да ја вратат контролата врз Авганистан, вели американски генерал

Жарко Настоски

Кина ги обвинува САД за застој во односите

Рекорд во САД: За една недела 430 убиени и над 1.000 повредени при оружени напади