(Видео) Американец погоден од гром имаше голема среќа да се спаси од ударот

Од:

Улични надзорни камери регистриале удар на гром во Американец во градот Спринг, во сојузната држава Тексас.

dobivaj vesti na viber

Алекс Кореас ги шетал своите три кучиња кога бил погоден од молња. Кореас веднаш паднал на земја.

Среќа во несреќа е што инцидентот се случил во близина на болница, а неколку членови на персоналот го виделе ударот на громот и веднаш поитале во помош на човекот.

Кога стигнале до Кореас тој не дишел, облеката му била изгорена, а чевлите и чорапите му излетале од нозете, пренесе Еј-би-си.

Лекарите започнале реанимација и така му го спасиле животот.

Семејството на Алекс Кореас за новинарите изјавило дека тој закрепнува во болница и дека во моментов чувствува големи болки, но се очекува да се опорави.

Веднаш по ударот, преплашените кучиња побегале и полицијата ги пронашла во блиската шума.

Би можело да ве интересира

Во Бангладеш гром уби 16 лица кои биле на свадба

Гром удрил во далновод, Центар и околината без струја

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: 10.000 молњи вчера удриле на грчката јонска ривиера

Жарко Настоски

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Голман удрен од гром за време на тренинг

А1он

Торнадо во Луксембург, гром погоди фудбалери во Германија

ВИДЕО: Страотен удар на гром во центарот на Солун