ВИДЕО: Британски активисти предупредија: убивањето животни го зголемува ризикот од нова пандемија

Од:

Две лица беа уапсени во Лондон, откако ги обоија водите на градските фонтани на плоштадот Трафалгар, за да ја повикаат британската Влада да ги спречи идните пандемии со прекинување на фабричкото земјоделство.

Групата „Бунтовници за животни“ соопшти дека го организирала протестот во центарот на Лондон за да го привлече вниманието на она за што смета дека е вистинската причина за настанување на кризата со „Ковид-19“ – експлоатација на животните.

Групата за заштита на правата на животните соопшти дека акцијата е координирана со протести во 20 градови, вклучувајќи ги Бристол, Брајтон и Њујорк. Демонстрантите сметаат дека треба да се заштити животот на секое животно бидејќи, во спротивно, ризикот од појава на идни пандемии ќе стане поголем.

Би можело да ве интересира

Во БиХ секој ден 266 луѓе ги губат работните места поради пандемијата

А1он

Расте бројот на нови случаи на Ковид-19 во Бугарија, Софија пак е жариште

А1он

Грција ја продолжи забраната за влез од трети земји до 31 август

А1он

Расте бројот на новозаразени во најголемите турски градови

А1он

Шест држави досега се пријавија да ја преземат новата руска вакцина против Ковид-19, меѓу нив и Србија

Познатиот режисер Мајкл Мур ја промовира Македонија како туристичка дестинација, во отсуство на други места за патување на Американците

А1он