ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Од:

Зоолошка градина лоцирана на брегот на реката Дњепар соопшти дека нејзините 300 животни угинале откако била поплавена по експлозијата на браната.

Зоолошката градина наречена Казкова Диброва објави за нивната загуба на социјалните мрежи..

„Паркот беше миниран и беше невозможно да се евакуираат животните“, се вели во соопштението.

– Се обидовме да ги спасиме. Секој ден, под непријателски оган, двајца работници си ги ризикуваа животите за да одат во Диброва да ги нахранат животните, соопшти претставник на зоолошката градина.

– Сега Русија уништи сè. Душата ни е растргната од болка, додаде тој.

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари