ВИДЕО: 15-годишно момче уби тројца и рани осуммина во пукање во училиште во САД

Од:

15-годишно момче во средно училиште во американската сојузна држава Мичиген уби тројца соученици и рани уште осум лица, меѓу кои и еден професор. Двајца од ранетите биле оперирани, а шестмина се во стабилна состојба. Мотивот на напаѓачот не е познат.

Тинејџерот бил уапсен без отпор откако испукал 15 до 20 куршуми од полуавтоматски пиштол објави полицијата.

Осомничениот, за кој се верува дека дејствувал сам, не открил ништо на полицијата и побарал адвокат откако неговите родители го советувале да не зборува.

Ова е последното во серијата престрелки во училиштата во САД кои датираат од пред неколку децении.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска

Илјадници летови во САД и Канада се одложени поради снежно невреме

Ана Ололовска

Три лица повредени, уништени 30 монтажни куќи при снежно невреме во САД

Ана Ололовска

Ретка снимка: Америка испрати едно од своите најмоќни оружја во Гуам

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Киднапирање во синагога во Тексас: Убиен напаѓачот, уапсени двајца тинејџери во Англија

Ана Ололовска