Ветеринарите препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор

Од:

Британските ветеринари препорачуваат домашните мачки да не се пуштаат надвор, како превентивна мерка против ширењето на новиот коронавирус, јави Би-Би-Си.

Сепак, сопствениците на мачки „не мора да се грижат“, додаваат од Британската ветеринарна асоцијација.

– Нема случај на домашно милениче, куче или мачка, да го заразило својот сопственик со Ковид-19, рече д-р Анжел Алмендрос, од Градскиот универзитет во Хонг Конг.

Мачките е добро да не излегуваат надвор, затоа што новиот коронавирус може да им остане во крзното, како и на која било друга површина, доколку тие биле во контакт со заразено лице. Затоа, забраната за излегување треба да се однесува и на домашните миленичиња.

Би можело да ве интересира

До крајот на 2020 година Американците може да примат некаков вид на вакцина против Ковид-19

А1он

Воздушни мостови како алтернатива за карантин, предлог од Британија

А1он

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

А1он

Во авион од Доха за Атина 12 позитивни случаи на Ковид-19, во карантин 91 патник

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

„Ако затворите за Задушница, тешко вас“, му се заканиле на градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски

Маја Илиевска-Пачемска