Ветеринарен експерт на СЗО сака повторно да ги испита првите случаи на Kовид во Вухан

Од:

Експертот за ветеринарство во Светската здравствена организација Питер Бен Ембарек денеска изјави дека би отишол на пазарот за храна во кинескиот град Вухан, за повторно да ги испита првите случаи на Ковид-19 што се појавија таму.

Ембарек на прес-конференција рече дека би сакал да ги преиспита првите случаи на Ковид-19 и да најде соговорници преку кои може да добие „значајни информации“ за изворот, односно местото каде избувна пандемијата.

– Ништо не укажува на тоа дека вирусот го создал човек. Треба да ги реконструираме настаните од пред декември 2019 година, бидејќи не знаеме што навистина се случило, истакна Ембарек.

Истрагата треба да утврди што се „влегло и излегло од пазарот во тој период“, како и од каде стоката пристигнала на пазарот во Вухан.

Би можело да ве интересира

599 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Министерката за здравство со „магија“ се бореше против коронавирус, па се зарази

Ана Ололовска

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Мелбурн 17-ти ден без случаи на Ковид-19, во пресрет на „Австралија Опен“

Ана Ололовска

Повеќе од 100 припадници на американската Национална гарда се позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска