Венецуелската армија ги ослободи своите војници кои беа киднапирани на границата со Колумбија

Од:

Венецуелската армија ги ослободи осумте војници кои на почетокот на мај беа киднапирани од страна на колумбиските вооружени групи во близина на меѓудржавната граница.

Според изјавата на венецуелските воени авторитети, операцијата „Столетен орел“ била изведена вчера и нивните војници се безбедни.

Во судирите на границата, што траат од 21 март, досега загинаа 16 војници, а неколку илјади цивили ја напуштија областа.

Венецуела и Колумбија, кои делат граница долга 2.200 километри, ги прекинаа дипломатските односи во 2019 година кога Богота го призна лидерот Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела.

Би можело да ве интересира

Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Ана Ололовска

Во Венецуела настрадаа 20 лица во поројните дождови

Ана Ололовска

На донаторка конференција собрани 1.5 милијарди долари за бегалците од Венецуела

Ана Ололовска

Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

Ана Ололовска

Дјук: На бегалците од Венецуела им е одобрен привремен престој во Колумбија

Ана Ололовска

Мадуро: Руската вакцина е 100 проценти ефикасна против коронавирусот

Ана Ололовска