Венецуела: Покрената кривична постапка против Хуан Гуаидо

Од:

Венецуелскиот државен обвинител Тарек Вилијам Саб денеска покрена кривична постапка против опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за наводно преземање контрола врз компанијата Мономерос, која е подружница на државната хемиска компанија Пекуивен.

Во својата објава на Твитер, државниот обвинител наведува дека лидерот на опозицијата е осомничен за „злоупотреба на моќта, велепредавство и криминален заговор“, како и „проневера на имот и учество во криминална група“.

Националното собрание формирало привремен одбор на директори за државната хемиска компанија Пекуивен и нејзината „ќерка“-фирма Мономерос во март 2019 година.

Претходно оваа година, венецуелски обвинители покренаа неколку случаи против претставници на опозицијата, вклучувајќи го и Гуаидо.

Меѓу другото, опозицискиот лидер е обвинет за проневера на државни средства наменети за борба против коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Социјалистичката партија на Мадуро со убедлива победа на регионалните и локални избори во Венецуела

Ана Ололовска

Венецуела почнува со вакцинација против коронавирус на деца над две години

Ана Ололовска

Обвинител на МКС отвора истрага за можни злосторства против човештвото во Венецуела

Ана Ололовска

Венецуела бара шпанскиот крал да се извини за геноцидот врз домородните народи во Америка

Ана Ололовска

Во Венецуела настрадаа 20 лица во поројните дождови

Ана Ололовска

На донаторка конференција собрани 1.5 милијарди долари за бегалците од Венецуела

Ана Ололовска