Велингтон затворен уште два дена

Од:

Нов Зеланд ќе ги продолжи ограничувачките мерки во главниот град Велингтон за уште два дена, откако властите денеска соопштија за ризик од ширење на коронавирусот по посетата на австралиски турист кој бил позитивен на PCR тест по посетата на градот минатиот викенд.

Велингтон сега е во второ ниво на тревога и ќе остане на тоа ниво до вторник .

– Јасно е дека се уште не излеговме од опасност. Потребно ни се повеќе тестирања и повеќе резултати за да се чувствуваме безбедни за да можеме да го ублажиме нивото на тревога, изјави министерот задолжен за координација на борбата против Ковид-19 Крис Хипкинс.

Мерките значат дека правилата за социјално растојание ќе важат низ целиот град, но може да се отворат компании, училишта и канцеларии.

Нов Зеланд ги суспендираше пристигнувањата од Австралија без карантин најмалку три дена, бидејќи во таа земја расте бројот на случаи на заразенио со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска

Австралија вакцинираше половина од возрасната популација, се најавува олеснување на мерките

Ана Ололовска