Велика Бртитанија ќе воведе построги казни за терористите

Од:

Велика Британија ќе воведе построги пресуди за терористите и нема предвреме да ослободува лица осудени за тероризам, соопшти британската Влада.

Премиерот Борис Џонсон вети законски измени по нападот во близина на Лондонскито мост во ноември минатата година. Напаѓачот беше Осман Јан, предвреме ослободен од затвор, поради тероризам.

– Со новиот предлог закон предвидено е најопасните терористи да ја отслужат целата казна. Предлог законот гарантира дека осудените за најтешки дела ќе поминат минимум 14 години во затвор, се наведува во соопштението од британското Министерство за внатрешни работи.

Би можело да ве интересира

Велика Британија ќе привлекува висококвалификувани работници со бодовен имиграциски систем

Ана Ололовска

Британската банка ХСБЦ отпушта 35.000 вработени

Ана Ололовска

Садик Кан со барање жителите на Лондон да го задржат европското жителство

Ана Ололовска

Најмалку три жртви во невремето Денис во Велика Британија

Ана Ололовска

Советник на Борис Џонсон поднесе оставка поради расистички коментари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Слетување на Ербас при силна бура

Ана Ололовска