Велика Британија утре добива нов премиер

Од:

Во Велика Британија утре ќе биде објавен резултатот од гласањето на членовите на Конзервативната партија за нов партиски лидер. Исто така ќе биде познато дали поранешната министерка за надворешни работи Лиз Трас или поранешниот министер за финансии Риши Сунак ќе го замени Борис Џонсон на премиерската функција.

dobivaj vesti na viber

По три месеци кампања околу 200.000 членови на Конзервативната партија по пошта гласаа за наследник на Џонсон, кој на 7 јули беше принуден да поднесе оставка по неколку месечните скандали.

Според анкетите фаворит за лидерското место во партијата и за премиерската функција е Трас.

Утре во 12 часот и 30 минути по локално време ќе бидат објавени резултатите од гласањето за нов лидер на Конзервативната партија.

Во вторник британската кралица Елизабета Втора во замокот Балморал во Шкотска ќе го прими и ќе го именнува новиот лидер на ториевците за премиер на Велика Британија.

Претходно Џонсон ќе се обрати од „Даунинг стрит 10“, а потоа ќе отпатува за Шкотска да ја поднесе оставката до кралицата. Потоа новиот лидер на Конзервативна партија ќе се сретне со кралицата, која ќе побара да состави нова влада. Новиот лидер на ториевците ќе се врати во Лондон и ќе се обрати од „Даунинг стрит 10“ и ќе ги објави имињата на министрите во новата британска влада.

Првата седница на новата британската влада ќе биде на 7 септември.

За време на владеењето на кралицата Елизабета Втора сменети се 14 премиери.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа од 800 луѓе

Ана Ололовска

Велика Британија купи нови авиони, ама сега нема пилоти за нив

Сунак ја прифати оставката на министерот Вилијамсон

Ана Ололовска

Столтенберг прв меѓународен лидер кој ќе го посети Сунак во Даунинг стрит

Ана Ололовска

Тридневен штрајк во 150 британски универзитети на крајот на месецот: „Кампусите ќе почуствуваат штрајк од досега невидени размери“

Ана Ололовска

Вработени во британските универзитети ќе штрајкуваат три дена

Горан Наумовски