Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

Од:

Британските здравствени власти ќе почнат да нудат вакцини против мајмунски сипаници за геј мажите и бисексуалците, бидејќи тие се изложени на најголем ризик да се заразат со таа болест.

dobivaj vesti na viber

– Лекарите може да размислат да вакцинираат некои мажи кои се изложени на најголем ризик од инфекција, се наведува во соопштението на Британската агенција за здравствена безбедност.

Агенцијата идентификувала дека промискуитетните хомосексуалци се во најголем ризик да заболат од мајмунски сипаници.

– Со вакцинирањето на ризичните групи се надеваме дека ќе го прекинеме синџирот на пренос на инфекција и ќе помогнеме да се намали епидемијата, истакна раководителката на Одделот за имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност, д-р Мери Ремзи, раководителката на одделот за имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност.

Минатиот месец, водечки советник на Светската здравствена организација рече дека епидемијата на мајмуни сипаници надвор од Африка веројатно се проширила преку сексуалната активност помеѓу мажите за време на забави во Шпанија и во Белгија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Во Србија се регистрирани 23 случаи на мајмунски сипаници

Горан Наумовски

Во САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство поради мајмунските сипаници

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

Во Грција потврдени 39 случаи на мајмунски сипаници

А1он

Прв случај на мајмунски сипаници на Кипар