Велика Британија очекува Кина да се придржува кон меѓународното право

Од:

Велика Британија очекува дека Кина ќе се придржува кон меѓународното право, изјави денеска портпарол на британскиот премиер Борис Џонсон на прашањето што ќе преземе Лондон ако Пекинг ги спречи луѓето во Хонгконг кои имаат британски прекуморски статус (БНО) да го напуштат истиот.

Британија понуди пат до државјанство за околу три милиони луѓе во Хонгконг, откако соопшти дека Кина ги прекршила условите на договорот за примопредавање од 1984 година со наметнување на новиот закон за безбедност.

– Веќе одредивме што ќе обезбедиме за БНО… Очекуваме Кина да ја разбере важноста на придржувањето кон меѓународното право, нагласи портпаролот на Џонсон.

Тој повтори зошто Британија ги преземала соодветните чекори.

– Усвојувањето и наметнувањето на законот за национална безбедност претставува јасно и сериозно кршење на заедничката декларација, односно се крши високиот степен на автономија на Хонгконг, додаде портпаролот на британскиот премиер.

Претходно, кинескиот амбасадор во Лондон, Лиу Џиаоминг ја обвини Велика Британија дека се меша во внатрешните работи на Кина и дава несоодветни приговори откако во Пекинг беше усвоен законот за национална безбедност. Лиу, меѓу другото, наведе дека понудата на Велика Британија да им даде државјанство на жителите на Хонгконг е „чекор што претставува сериозно мешање во внатрешните прашања на Кина“.

Би можело да ве интересира

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Во Шангај евакуиран цел кварт по откривањето на три лица со коронавирус

Ана Ололовска

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со Ковид-19

Ана Ололовска

Тест за коронавирус за сите Кинези кои ќе патуваат за Нова година

Ана Ололовска

Кина му честиташе на Бајден и повика на единство во меѓусебните односи

Ана Ололовска