Велика Британија не издава дозволи за извоз на оружје во Турција

Од:

Британската Влада соопшти дека планира да го го суспендира издавањето дозволи за извоз на оружје во Турција поради загриженоста што ја предизвикува воената операција на Анкара во северна Сирија.

Британскиот министер за надворешни работи Доменик Раб во Долниот дом изјави дека Велика Британија ќе спроведе „многу внимателна и континуирана“ контрола на извозот во Турција.

Тој дополни дека официјален Лондон ја повикал Турција да покаже „максимална воздржаност и да ја запре својата унилатерална воена акција“.

– Ова не е акција која би очекувале од сојузник. Акцијата е невнимателна, контрапродуктива и оди во прилог на Русија, односно на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, изјави Раб.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Лондон и Париз најавуваат „зајакнување“ на нивната соработка против илегалната имиграција

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска