Велика Британија не е близу до укинување на забраните

Од:

Велика Британија не е близу до укинување на забраните, наметнати за спречување на ширењето на коронавирусот, бидејќи се очекува врвот на епидемијата да биде за две недели, изјави градоначалникот на Лондон, Садик Кан.

Кога премиерот Борис Џонсон ги објави забраните на 23 март, тој рече дека тие ќе бидат разгледани по три недели.

На прашањето од радио Би-Би-Си дали карантинот ќе биде укинат в понеделник, Кан рече: „Мислам дека не сме ни било близу до укинување на карантинот“.

– Сметаме дека врвот, кој е најлош дел, веројатно ќе биде за една недела и половина, додаде Кан.

Би можело да ве интересира

До крајот на 2020 година Американците може да примат некаков вид на вакцина против Ковид-19

А1он

Воздушни мостови како алтернатива за карантин, предлог од Британија

А1он

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

А1он

Во авион од Доха за Атина 12 позитивни случаи на Ковид-19, во карантин 91 патник

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

„Ако затворите за Задушница, тешко вас“, му се заканиле на градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски

Маја Илиевска-Пачемска