Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Од:

Велика Британија најави нова рунда санкции против 22 Руси, вклучително и оние за кои Форин Офисот тврди дека биле вклучени во регрутирање криминалци да се борат во Украина.

Џејмс Клеверли, министерот за надворешни работи, рече дека санкциите се насочени кон нова група функционери, вклучително и Денис Мантуров, заменик-премиер, кој Клеверли рече дека е одговорен за снабдување на војниците со опрема.

Би можело да ве интересира

Руска блогерка доби девет години затвор затоа што напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Ана Ололовска

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски

Кремљ: Не е точно дека шефот на ЦИА ни понудил таен мировен договор

Ана Ололовска