Велика Британија на 23 мај ќе одржи избори за Европскиот парламент

Од:

Велика Британија го одреди 23 мај за датум на кој ќе одржи избори за Европскиот парламент, со надеж дека нема да мора да ги организира три години после референдумот за излез на земјата од Европската унија.

– Владата се уште планира да излезе од ЕУ со договор и да ги донесе неопходните закони пред 22 мај, за да не мораме да учествуваме на европските избори, изјави претставник на Владата.

Британската премиерка Тереза Меј вчера имаше телефонски разговори со некои европски функционери, пред утрешниот вонреден самит на лидерите на ЕУ посветен на Брегзит.

Премиерката денеска ќе ги посети Берлин и Париз каде ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.

Би можело да ве интересира

Што може да значи Брегзит за британскиот фудбал?

Ана Ололовска

ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите за Брегзит

Лондон достави писмени предлози за измена на договорот за Брегзит

Европарламентот ја поддржа предлог-резолуцијата за Брегзит

Ана Ололовска

Јункер: Постои вистинска опасност од Брегзит без договор

Ана Ололовска

Една третина од ирските фарми изложени на ризик од Брегзит без договор