Велика Британија купи нови авиони, ама сега нема пилоти за нив

Од:

Кралските воздухопловни сили на Велика Британија добија нови ловци од петта генерација, но нема пилоти кои можат да управуваат со нив.

Три F-35B слетаа на островот за да преземат улога во одбраната на земјата. Со овие, Британија сега има 26 оперативни ловци. Лондон треба да испорача борбена одбранбена единица од 47 воени авиони во наредните години, како што е планирано.

Требаше да има 48, но еден борбен авион се урна, оставајќи 47. Изворите велат дека Британците ќе набават уште седум F-35B во 2023 година, а сите 47 ќе бидат набавени до крајот на 2025 година.

Британија има намера да купи повеќе од нив. Првичната идеја на Британците беше да се здобијат со вкупно 138 летала. Некои политички инсајдери во Лондон веруваат дека таа бројка е остварлива. Повеќе информации за точните бројки ќе бидат достапни некаде во 2025 година кога сите 47 ловци ќе бидат оперативно подготвени. Најверојатно, тогаш ќе стане јасно колку стелт-ловци од петтата генерација ќе сака конечно да нарача Британија.

Би можело да ве интересира

Иран воведе нови санкции против ЕУ и Велика Британија

Ана Ололовска

Лами: Не сакаме назад во ЕУ, но повторно ќе се поврземе

Ана Ололовска

Британскиот Врховен суд ја отфрли тужбата на Ујгурите против британската Влада

А1он

Маж и жена од Британија ги изгладнувале децата и ги туширале со врела вода

Ана Ололовска

Илјадници медицински сестри повторно штрајкуваат во Велика Британија

Ана Ололовска

Албарес: Шпанија е блиску до договор со Велика Британија за Гибралтар

Ана Ололовска