Одобрен законот за излегување од ЕУ: Завршува Брегзит

Од:

Претставничкиот дом на Велика Британија го одобри договорот на премиерот Борис Џонсон за излегување на Велика Британија од Европската унија со 330 гласа „за“ и 231 „против“.

Овој Закон ќе стави точка на повеќе од тригодишните натегнувања околу „разводот“ меѓу ЕУ и Велика Британија.

Ова ќе му овозможи на британскиот премиер Борис Џонсон да ја сврти страницата на една од најдлабоките политички кризи кои ја погодија земјата во последните десет години.

„Време е Брегзит да се заврши. Овој предлог-закон тоа и ќе го направи“, истакна министерот за Брегзит, Стивен Баркли пред пратениците.

Законот треба да биде усвоен и од Домот на лордовите и Европскиот парламент, што се смета како формалност, пред Велика Британија да го заврши своето речиси 50-годишно членство во проектот за евроинтеграција.

Би можело да ве интересира

Околу 500.000 граѓани на ЕУ ќе мораат да ги обноват документите за да останат во Велика Британија

На британските дипломати им забранија да го користат зборот „брегзит“

Ана Ололовска

Ле Пен: Брегзит е застрашувачки неуспех за ЕУ

Ана Ололовска

Англискиот останува официјален јазик на ЕУ институциите и покрај Брегзит

Ана Ололовска

Започнува втората и најсуштинската фаза на преговорите за брегзит – идното партнерство

Ана Ололовска

ЕУ отвора дипломатско претставништво во Лондон