Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

Од:

САД и Велика Британија анализираат да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, објави Дејли телеграф. Тие ќе бидат слични на баталјонските борбени групи што моментално се стационирани во Балтичките држави и Полска.

dobivaj vesti na viber

Извори од британската влада потврдија за Дејли Телеграф дека Британија размислува за распоредување повеќе војници во Источна Европа, но се подразбира дека каков било дополнителен придонес од Лондон е поверојатно да се фокусира на североисточното крило на Алијансата, а не на југоисточна периферија. Американскиот претседател Џо Бајден вчера изјави дека размислува да стави 8.500 војници во готовност како дел од операцијата на НАТО.

Евентуалното дополнително распоредување на британски војници најверојатно ќе вклучи неколку стотици персонал во балтичкиот регион, објави Гардијан. Велика Британија веќе ја предводи борбената група на НАТО во Естонија со 900 лица, а 150 луѓе се сместени во Полска под команда на САД. Ова е една од бројните опции што ги разгледува Лондон како одговор на трупањето руски сили на границите на Украина. Според аналитичарите, станува збор за 125.000 војници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Влада: Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Катерина Павлова-Николовска

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска