Велика Британија целосно ја укинува самоизолацијата за заразените напролет

Од:

Обединетото Кралство има намера да го укине правилото дека луѓето мора да бидат изолирани откако ќе бидат заразени со коронавирус, пишува Телеграф.

dobivaj vesti na viber

Премиерот Борис Џонсон сака трајно да ги укине законите за коронавирус бидејќи бројот на случаи на Kовид-19 во Британија продолжува да опаѓа, пишува весникот, додавајќи дека општите упатства ќе останат на сила, но нема да резултираат со казни доколку не се почитуваат.

На плановите ќе се работи во текот на следните недели, а одлуката се очекува на пролет, се додава. Минатата недела, министерот за здравство Саџид Џавид рече дека самоизолацијата поради Ковид-19 во Англија ќе се намали на пет дена од седум, откако лицето ќе има два негативни теста.

Џонсон, исто така, треба да го укине планот Б од ковид-рестрикциите, воведен минатиот месец за да го забави ширењето на варијантата омикрон, објави претходно Телеграф.

Според планот Б во Англија, луѓето беа охрабрувани да работат од дома што е можно повеќе и да носат маски во јавниот превоз и на јавни места, а мораа да покажат сертификати за ковид за да влезат во ноќни клубови и големи настани.

Би можело да ве интересира

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Над 8000 мигранти пристигнале преку Ла Манш во Велика Британија годинава

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска