Велика Британија бара безбедносно партнерство со ЕУ после Брегзит

Велика Британија планира и натаму да придонесува во одбранбените операции на ЕУ и да договори заедничка надворешна политика со Унијата после Брегзит, се наведува во најновите документи на британската Влада, кои се уште не се објавени, јави Би-Би-Си.

Во тие документи се наведува, според Би-Би-Си, дека Велика Британија ќе и понуди на ЕУ „длабоко безбедносно партнерство“ во борбата против тероризмот, кибер криминалот и илегалната миграција и оти ќе се обврзе на соработка при воведувањето санкции на други држави.

Станува збор за најновите, во низата документи, во кои се дефинираат целите на британската Влада во преговорите за излез од Унијата.

Британската Влада ќе бара и ново, подлабоко партнерство со трети земји и ќе вети користење „имот, капацитети и влијанија“ на Велика Британија во безбедносните операции.

Би можело да ве интересира

Анкета: Тереза Меј е слаб премиер, сметаат половина од Британците

Мицотакис: Однесувањето и соработката на соседите ќе го оценат нивниот пат кон ЕУ

Мадуро: ЕУ уценува со нови санкции

Меркел: Британија ќе остане партнер дури и кога нема да биде во ЕУ

Ана Ололовска

Брегзит без договор ќе ја чини Велика Британија 60 милијарди фунти

Кандидати за еврокомесари во идниот состав на ЕК

Ана Ололовска