Вебер предлага разговори со Орбан

Од:

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП) Манфред Вебер ќе иницира разговори со унгарскиот премиер Виктор Орбан за прашања поврзани со членството на партијата на Орбан, Фидес во ЕПП, објави „Велт ам зонтаг“.

Портпаролот на унагрскиот премиер Берталан Хаваси обди да ја коментира оваа информација.

Вебер, како што пишува онлајн изданието на „Велт“, рекол дека сака „на Орбан да му даде јасно на знаење оти моментално е на пат да излезе од ЕПП“.

Тој додал дека проблемот не е „судир меѓу Истокот и Западот или околу мигрантската политика“, туку се работи за основните вредности на ЕПП и Европската унија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев на средбата со Могерини: Очекуваме почеток на преговорите со ЕУ како резултат на заедничкиот успех

Ана Ололовска

Могерини: Преговорите со Северна Македонија и Албанија клучни и за ЕУ

Ана Ололовска

Османи: И власта и опозицијата заеднички да работат на почеток на преговорите

Ана Ололовска

ЕУ: Преговарачите се согласија да ги продолжат разговорите за Брегзит

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милиони евра за пописот во 2020 година

Могерини ќе се сретне со лидерите на Западен Балкан во Њујорк