Ватикан: Папата им нуди на бездомниците бесплатни тестови на коронавирус

Од:

Папата Франциск нуди бесплатни тестови на коронавирус за сиромашните и бездомните лица во Рим, како дел од римокатоличкото одбележување на Денот на сиромашните, соопшти денеска Ватикан.

Тестирањата можат да се извршат во клиниката Свети Петар, која папата пред неколку години ја опреми со основни медицински средства за најсиромашните граѓани кои живеат во околината на Ватикан.

Надбискупот Рино Физикела изјави дека дневно се вршат околу 50 тестирања на Ковид-19, а оваа иницијатива ќе продолжи на неопределен период.

Оние кои се негативни на тестот добиваат потврда со која можат да добијат засолниште, додека позитивните на коронавирус се хоспитализираат.

Италија вчера ја надмина бројката од еден милион заразени со коронавирус, со што стана една од десетте најлошо погодени земји во светот.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска