Ватикан од 1 октомври ќе бара „зелен сертификат“

Од:

За влез во Ватикан од 1 октомври ќе биде потребен „зелен здравствен сертификат“ за докажување на имунитет од Ковид-19, соопшти папската држава.

Британските медиуми пренесуваат дека жителите, работниците и посетителите ќе мора да носат таканаречен „зелен сертификат“, што веќе нашироко се користи во Италија, се наведува во соопштението на Светата столица.

Исклучок ќе се направи за оние што присуствуваат на миса „во времето потребно за обредот“.

„Зелениот сертификат“, првично наменет за олеснување на патувањата меѓу земјите од Европската унија, покажува дали некој е вакциниран, негативен на тестирање или неодамна прележал Ковид-19.

Италијанската Влада минатиот четврток ги задолжи сите работници од 15 октомври да го покажуваат сертификатот, во обид да ја поттикнат кампањата за вакцинација.

Би можело да ве интересира

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

Мета: Албанија прва во Европа по смртни случаи од Ковид, итно да се преземат соодветни мерки

Ана Ололовска

Романски министер за здравство: Не се гледа крајот на пандемијата

Ана Ололовска

Белата куќа бара СТО да поддржи суспензија на патентите за вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска