Ватикан на руската Влада и изразил загриженост поради војната во Украина

Од:

Државниот секретар на Ватикан Пјетро Паролин вчера телефонски разговарал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави портпаролот на Ватикан, Матео Бруни.

dobivaj vesti na viber

Паролин ја изразил длабоката загриженост на папата Франциск за војната во Украина и потсетил на повикот на папата во неделата да се запрат нападите и да се гарантираат хуманитарни коридори за евакуација на цивилите.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека двете страни изразиле надеж оти наскоро ќе се одржи нова рунда разговори меѓу Москва и Киев за да се решат клучните прашања и да се стави крај на борбите, пренесе Интерфакс. Посебно внимание било посветено на хуманитарните прашања како што се заштитата на цивилите и хуманитарните коридори за бегалците, соопштило Министерството.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Кремљ: Не ја ракетиравме зградата, не напаѓаме цивили

Руската амбасадорка во Бугарија ќе предложи затворање на амбасадата во Софија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Објавена снимка од ракетираната зграда во Одеса

Заков: Протерувањето на руските дипломати од Бугарија е логично

ВИДЕО: Во украинскиот парламент поставено знамето на Европската унија

Катерина Павлова-Николовска