Ватикан го нарече бомбардирањето на болницата во Мариупол „неприфатливо“

Од:

Висок функционер на Светата столица го осуди денешниот бомбашки напад на детска и породилна болница во Мариупол и го оквалификува како „неприфатлив“, јави Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Кардиналот Пјетро Паролин, државен секретар на Ватикан, изјави пред новинарите: Јас велам дека бомбардирањето на болница е неприфатливо. Нема причини, нема мотив за да се направи ова“.

Ватикан се понуди како посредник во руската војна против Украина.

Ројтерс објави дека папата Франциск го прекршил дипломатскиот протокол минатиот петок и ја посетил локалната руска амбасада за да ја пренесе својата загриженост за инвазијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

ВИДЕО: Во украинскиот парламент поставено знамето на Европската унија

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган: Повикуваме на нови напори за ставање крај на војната во Украина

А1он

Мицотакис: Грција е подготвена да помогне за пренос на заглавената пченица во Украина

А1он

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он