„Вашингтон пост“: Путин од парламентот побара официјална дозвола за испраќање руска војска надвор од границите на земјата

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска од рускиот Парламент побара официјална дозвола за употреба на воена сила надвор од границите на земјата, пишува „Вашингтон пост“.

dobivaj vesti na viber

Писмото на Путин до Горниот дом на парламентот го формализира руското воено распоредување во бунтовничките региони во источна Украина, само еден ден откако рускиот претседател ја призна нивната независност.

Ова писмено барање, исто така, може да ја најави и намерата на Путин да изврши поширок напад врз Украина.

Западните лидери претходно изјавија дека руските сили се преселени на истокот од земјата, а САД тоа го нарекоа инвазија.

Се очекува пратениците на денешната седница експресно да го прифатат барањето на претседателот.

Претходно Путин денеска потпиша договори за пријателство со двата бунтовнички региони, кои предвидуваат распоредување на руска армија во нив. Би-Би-Си пренесува дека овој потег може да ја отвори вратата за инвазија на Украина.

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, претходно денеска изјави дека Русија засега нема да испраќа војници во источна Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он