Вашингтон пост: Логично е да се дојде до заклучок дека САД се на работ на граѓанска војна

Од:

Лесно и логично е да се дојде до заклучок дека Соединетите Американски Држави денес се на работ на граѓанска војна, исто како што беше на почетокот на 1861 година. Но, тие всушност сè уште не стигнале до таа точка, иако тоа не значи дека ќе можат да избегнат насилен конфликт.

dobivaj vesti na viber

Ова е ставот на Марк Фишер, висок уредник на американскиот весник Вашингтон пост, кој забележува дека голем број републикански и демократски политичари, како и академски работници, кои ги проучуваат граѓанските конфликти и екстремизмот, сега ја прифаќаат идејата дека граѓанската војна или е неизбежна или неопходна“.

Фишер во својот напис додава дека тие презентираат докази кои може да изгледаат убедливи, како што е бура од закани против агенти на ФБИ, судии, избрани функционери, членови на училишни одбори и надзорници на изборите, тој посочува во овој поглед, потоа кампови за обука, каде што тешко вооружени Американските екстремисти тренираат да се спротивстават на нивната влада. Покрај тоа, постојат анкети кои покажуваат дека многу Американци очекуваат насилен конфликт.

Сепак, Фишер, исто така, верува дека лесно и логично може да се заклучи дека ширењето на десничарската екстремистичка реторика, алармистичките предупредувања во главните медиуми и баражот закани и индивидуалните напади по ненадејниот претрес на ФБИ овој месец во домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се недоволни за да се предвиди застрашувачката можност на избувнување на граѓанска војна.

Две групи

Според авторот, постојат две групи кои се поделени околу тоа колку сериозно треба да се сфати заканата од граѓанска војна. Тоа не е само уште еден пример за длабоки поделби во Америка, туку еден вид договор заснован на споделени факти.

Двете групи аналитичари, имено оние кои велат дека земјата оди кон граѓанска војна и оние кои велат дека постоечката закана е претежно ограничена на поединци и мали, неорганизирани групи чии опасни и расфрлани дејства не претставуваат основа за граѓанска војна, се согласуваат дека таму е мала шанса за организиран и насилен напад врз владата, локалните или државните власти.

Но, сè уште постои остра поделба околу тоа дали серија поединечни напади и напади од помали групи би можеле да доведат до конфликт налик на војна што ќе ја дестабилизира земјата, рече Фишер.

Во дискусијата за граѓанската војна, двете страни се согласуваат дека највознемирувачкиот тренд, во оваа најопасна фаза на спорадични изливи на насилство во последните години, е всушност губењето на довербата, надежта и чувството за припадност во општество чија кохезија е сериозно еродиран.

Фишер спомна и еден писател и теоретичар кој ја охрабруваше граѓанската војна, имено Вилијам Пирс, авторот на „Дневниците на Тарнер“, професор по физика кој стана неонацистички активист.

Фишер изјавил дека го интервјуирал овој писател пред четврт век, кога дословно му рекол дека целта на оние за кои се надева дека ќе ја прочитаат неговата книга е „да ја урнат владата и да ја ослободат земјата од Евреите и Црнците“.

„Би сакал Северна Америка да стане бел континент“, додаде Пирс. „Мораме да го уништиме системот пред тој да не уништи нас.

„Организиран тероризам“

Фишер нагласи дека Пирс, кој почина во 2002 година, му рекол дека очекува индивидуалните акти на насилство инспирирани од неговата книга да станат почести. „Еден ден ќе се случи вистински, организиран тероризам, спроведен според планот, со цел да се собори владата“, рече тој.

Во новата книга, We’ll Be Back: The Fall and Rise of America, конзервативниот автор Курт Шлихтер ги испитува сценаријата за каква било граѓанска војна и заклучува дека сините држави (водени од републиканците) се соочуваат со предизвик што само ќе можат да го надминат доколку ги контролираат и руралните средини меѓу нив.

Меѓутоа, други научници ги разгледуваат истите докази и гледаат можност за стабилизирање или намалување на насилството. Насилните движења или растат или се намалуваат, вели Џулиет Кајем, која раководи со Програмата за национална безбедност на Факултетот за влада Кенеди на Универзитетот Харвард.

Би можело да ве интересира

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Разузнавачките агенции на САД и на Русија разговараат за нуклеарните ризици

А1он

Две деца избодени до смрт во Бронкс, осомничена е мајката

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паднал од брод за крстарење во Мексиканскиот залив, по 15 часа снимен во вода како мавта на спасувачите

Ана Ололовска

Федерална комисија на САД укина одобрување за нова опема од „Хуавеи“ и од „ЗТЕ“

Ана Ололовска