Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

Од:

Вашингтон пост, еден од главните американски дневни весници, ја укина претплатата за пристап до својата онлајн содржина за читателите од Русија и Украина, соопшти денеска изданието.

Весникот отвори и свој канал на руската социјална мрежа Телеграм, каде се споделуваат содржини од известувањето во живо за војната во Украина, се навдува во Телеграм каналот на изданието.

По инвазијата на Украина во Русија беа затворени неколкуте преостанати независни медиуми, а новинарите кои работеа во тие медиуми ја напуштија земјата. Оние кои работат се под строга воена цензура. Војната во Украина не смее да се нарекува војна туку „специјална воена операција“, во спротивно физичките и правните лица се соочуват со драконски казни до 15 години затвор.

Социјалните мрежи, блогови и форуми се под 24 часовен надзор на специјални служби на руските безбедносни сили.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: Ограничувањето на абортусот само го прави посмртоносен

А1он

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за абортусот ја врати Америка 150 години наназад

А1он

САД ослободија затвореник од Гвантанамо по преговори со талибанците

А1он

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

А1он

Врховниот суд на САД ја поништи пресудата со која се легализираше абортусот

А1он