Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

Од:

Вашингтон денеска е во состојба на готовност пред собирот на поддржувачите на поранешниот претседател Доналд Трамп, кои ќе излезат на улица за да ги поддржат демонстрантите кои упаднаа во Капитол на 6 јануари.

Црната ограда, што беше поставена околу комплексот шест месеци по смртоносните настани во седиштето на американската демократија, беше вратена на тоа место со камери за надзор пред собирот „Правда за Ј6“ (Justice for J6) што ќе се одржи денеска во 18 часот по локално време. Се очекуваат околу 700 демонстранти

Припадниците за внатрешна безбедност предупредија на можно насилство, се вели во разузнавачкиот извештај објавен од американските медиуми. Во близина на митингот против Трамп ќе се одржи контра-собир.

„Свесни сме за помал број неодамнешни закани за насилство на интернет поврзани со планираниот собир, вклучително и дискусии ден пред протестите што го поттикнуваат насилството“, се наведува во документот од Министерството за внатрешна безбедност.

Организаторот Look Ahead America планира слични настани низ САД во наредните недели, а организацијата вели дека нејзината цел е да ги поддржи луѓето на кои им се суди за ненасилни прекршоци. Демонстрантите беа повикани да ги почитуваат безбедносните сили и да се воздржат од носење обележја поврзани со Трамп. Илјадници поддржувачи на поранешниот републикански претседател, многумина од нив поврзани со екстремната десница и расистички групи, упаднаа во Конгресот пред осум месеци, бидејќи институцијата ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори, што Трамп ги оспори.

„Нашите срца и умови се со оние што се неправедно гонети за протестите на 6 јануари поврзани со наместените претседателски избори“, нагласи вчера Трамп. За настаните беше покренато обвинение против 600 лица, а десетици се изјаснија за виновни.

Повеќето од нив се соочуваат со помали, прекршочни казни, но на некои им се закануваат и подолги затворски казни.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

ФТ: Инфлацијата во САД се искачува на највисоко ниво во последната деценија, притисок врз ФЕД

Ана Ололовска

Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Ана Ололовска