Вашингтон ќе ги бојкотира состаноците на Г20 на кои ќе присуствува Русија

Од:

Американската министерка за финансии Џенет Јелен, која ќе ги претставува Соединетите Американски Држави на претстојниот министерски состанок на Групата 20 индустриски најразвиени земји во светот (Г20), ќе бојкотира некои од состаноците на кои ќе присуствува Русија.

dobivaj vesti na viber

Неименуван претставник на американското Министерство изјави дека САД и нивните сојузници ќе продолжат со „заедничките напори да го зголемат економскиот притисок врз Русија“.

Г20 го сочинуваат 19 земји и Европската унија, вклучувајќи ги Аргентина, Австралија, Бразил, Канада, Кина, Франција, Германија, Индија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија нема да издава пасоши на државјани кои добиле повик за мобилизација

А1он

Лавина од реакции по потпишувањето на протоколот со Русија: Ова е обид да се дисциплинира Србија

А1он

(ВИДЕО) Полицијата во Русија приведе возрасна жена: Мобилизирајте ги сите ако ви треба топовско месо

А1он