Вашингтон ја удвои наградата за апсење на новиот лидер на ИД

Од:

Властите во САД соопштија дека ја удвоиле наградата на 10 милиони американски долари за какви било информации што овозможуваат апсење на новиот лидер на ИД.

Амир Мохамед Саид Абдел Рахман ал-Маула го наследи основачот на ИД, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен кон крајот на октомври за време на американски напад во Сирија. Според Стејт департментот, тој бил одговорен за киднапирања, убиства и трговија со припадници на религиозното малцинство Јазиди во северозападен Ирак.

Во март, Вашингтон го вклучи новиот шеф на ИД на „црниот список“ на „меѓународни терористи“.

Неколку западни разузнавачки служби успеаја да го идентификуваат Маула, кој е еден од главните идеолози на ИД, како вистински нов водач на џихадистичката група. Дел од аналитичари се сомневаат во неговото постоење, јавија западни медиуми.

Би можело да ве интересира

Еден загинат, 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон

А1он

Земјотрес во Северна Каролина

А1он

Професорот Лихтман предвидува победа на Бајден на изборите во САД

Ландов

Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

Ландов

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он