Вашингтон: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Од:

Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“.

Тој изјави дека САД се „свесни за извештаите поврзани со бегството“.

Полициски екипи трагаат по Мијалков од вчера, кога не го најдоа за да му го врачат решението за куќен притвор, а Министерството за внатрешни работи (МВР) во меѓувреме распиша и меѓународна потерница.

Пресудата за Мијалков, кој е обвинет во предметот за масовно прислушување „Тврдина-Таргет“, треба да биде соопштена во петок.

Би можело да ве интересира

Мијалков не може да се снима со видео и аудио опрема, а куќата му е опколена со 20 полицајци

Кристијан Ландов

Мијалков немал покачена температура пред да влезе кај Рускоска

(ВИДЕО) Николоски: Власта уште еднаш докажа дека е во договор со криминалците во државата

Филипче нема информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Русковска: Среќна сум што Мијалков сам се пријави, апсолутно не верувам дека бил болен

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Заев: Мијалков избега и мораше да се пријави затоа што стиснавме на блиските и имотот

Катерина Павлова-Николовска