Вашингтон: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Од:

Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“.

Тој изјави дека САД се „свесни за извештаите поврзани со бегството“.

Полициски екипи трагаат по Мијалков од вчера, кога не го најдоа за да му го врачат решението за куќен притвор, а Министерството за внатрешни работи (МВР) во меѓувреме распиша и меѓународна потерница.

Пресудата за Мијалков, кој е обвинет во предметот за масовно прислушување „Тврдина-Таргет“, треба да биде соопштена во петок.

Би можело да ве интересира

Два месеци од бегството на Мијалков: Сослушани 30 лица, нема осомничени, се утврдува каде бил

Кристијан Ландов

САД: Русија е агресор, Киев не ги подгрева тензиите на никаков начин

Жарко Настоски

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

Бајден номинира пет жени за клучни позиции во Стејт департментот

Жарко Настоски

Јовески: Оценката изнесена во Извештајот на Стејт департментот е објективна

Пресудата за „Трезор“ ќе биде објавена идната недела

Жарко Настоски