Вашингтон бара кинеските дипломати да го информираат за состаноци во САД

Од:

Кинеските дипломати во иднина ќе треба однапред да го известат Стејт департментот за секакви средби со државни, локални и општински власти во САД, како и со претставници на образовни и истражувачки институции, соопшти висок претставник на Стејт департментот.

Тој рече дека тоа е мерка на реципроцитет на третманот што го имаат американските дипломати во Кина и не е поврзано со никаков друг аспект од билатералните односи кои се разнишани поради трговската војна меѓу двете земји.

– Оваа мерка е одговор на она што го прави кинеската Влада за да ја ограничи интеракцијата на наши дипломати со политички личности во Кина, рече дипломатот.

Тој информира дека американските дипломати во Кина не само што треба да ја известат Владата за нивните планирани состаноци со кинески граѓани и службеници, туку треба да добијат и дозвола.

– Она што се обидуваме да го постигнеме е реципрочна состојба, која се надевам ќе резултира во тоа што кинеската влада ќе им даде на американските дипломати поголем пристап до кинеските граѓани и службеници, додаде дипломатот.

Тој не наведе какви ќе бидат последиците за кинеските дипломати кои нема да ја почитуваат мерката.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руската армија изведе хеликоптерски десант врз поранешната американска база во Сирија

Татјана Ташкова

Моралес: САД ми понудија авион за бегство од Боливија

Блумберг ќе потроши 100 милиони долари во реклами против Трамп

Почна вториот ден распити за отповикувањето на Трамп

Адвокатите на Трамп побараа од Врховниот суд да го прекине објавувањето на неговите даночни пријави

Ана Ололовска

Пекинг го обвини Лондон дека долева масло на огнот во Хонг Конг

Ана Ололовска