Вано Мерабишвили е нов премиер на Грузија

Од:

За нов премиер на Грузија денеска е именуван Вано Мерабишвили, кој од 2004 година до денеска раководеше со Министерството за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Мерабишвили дојде на оваа функција на местото на Ника Гилаври, кој беше претседател на владата од февруари 2009 година.

Новиот грузиски премиер е роден на 15 април 1968 година во село Уде во јужниот дел на Грузија. Од 2002 година е генерален секретар на владејачката партија Единствено национално движење на претседателот Михаил Саакашвили.

Тој се смета за една од највлијателните личности во раководството на земјата.

Шефот на државата Саакашвили многупати го нарекувал „стожер на власта, искусен и паметен работник“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска

Грузија и Молдавија ги добија прашалниците за членство во ЕУ