Ванг: На Кина и на САД им требаат попозитивни пораки

Од:

Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји денеска изјави дека односите помеѓу Кина и САД се соочуваат со најсериозните предизвици откако се воспоставени дипломатски односи и оти на двете држави и трабаат позитивни пораки.

– Кина и САД би требало заеднички да ги истражат начините за мирен соживот, посочи Ванг.

Тој додаде дека се надева оти САД ќе изградат објективно разбирање за Кина и оти ќе формулираат порационална и попрагматична политика кон Пекинг.

Би можело да ве интересира

Русија: Не сме ѝ понудиле на Америка соработка околу вакцината за Ковид-19

А1он

Училиштата во Њујорк и Вашингтон се одлучија за онлајн настава

А1он

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

А1он

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

А1он

Американските здравствени власти предвидуваат „најлоша есен што сме ја виделе“ поради коронавирусот

А1он