Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Од:

Британскиот министер за одбрана Бен Волас изјави во Копенхаген, каде се одржа донаторска конференција за воена помош за Украина, дека е малку веројатно рускиот претседател Владимир Путин, како што рече, „да успее да ја окупира Украина“.

dobivaj vesti na viber

Според него, руската инвазија врз Украина „забави“ и „почна да пропаѓа“, пишува Гардијан.

Валас рече дека борбите се уште траат, но дека Русија слабее во многу области.

„Досега не успеаја и се сомневам дека некогаш ќе успеат да ја окупираат Украина. Нивната инвазија попушташе и постојано се менуваше до таа мера што тие всушност се фокусираа само на делови од југот и истокот, кои се далеку, далеку од нивната таканаречена специјална операција која требаше да трае три дена“, вели британскиот министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Патријарх Кирил: Господ го постави Путин на власт

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Путин го слави седумдесеттиот роденден, Лукашенко му посака одлично здравје и долг живот

А1он

ВИДЕО: Украинското знаме беше подигнато во селото Велика Александровка, област Херсон

Ана Ололовска

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Ана Ололовска