Вакцините се речиси сигурно помалку ефикасни против новиот вид на коронавирусот, тврди британски биолог

Од:

Вакцините речиси сигурно ќе бидат помалку ефикасни против новата варијанта на коронавирусот што се шири од Африка, изјави за Би-Би-Си професорот Џејмс Нејсмит, биолог од Универзитетот во Оксфорд.

dobivaj vesti na viber

– Тоа е лоша вест, но не е крај на светот, рече Нејсмит, додавајќи дека вакцината ќе биде ефикасна до одреден степен, но веројатно помалку ефикасна отколку што беше кај претходните варијанти.

Нејсмит во интервју за Би-Би-Си додаде дека големиот број мутации забележани во новата варијанта може да сугерираат дека се работи за позаразен вид.

Но, биологот наведува дека нивото на зараза со вирусот не е толку едноставно и зависи од тоа како функционираат мутациите заедно.

Доколку новата варијанта се прошири побрзо, несомнено ќе стигне и во Велика Британија, рече тој, додавајќи дека забраната за летови од Јужна Африка и соседните земји ќе го одложи пристигнувањето на новата варијанта за неколку недели.

Но, Нејсмит вели дека не треба да се очајува. Вакцините ќе имаат одреден ефект врз новата варијанта, а се појавуваат и нови лекови кои речиси сигурно нема да бидат засегнÐ �ти од мутациите во новата варијанта, пренесува Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Белгиски научници открија како да го блокираат коронавирусот

Лекот против корона на Фајзер е неефикасен во спречување на ширењето на вирусот

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

Катерина Павлова-Николовска

Новите антивирусни лекови делуваат на симптомите на Ковид за неколку часа

Студија: Луѓето кои носат очила имаат помал ризик да се заразат со коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

Истражување: Короната го зголемува ризикот од згрутчувања кај луѓето кои имале поблага форма